Executive Directors

Independent Non-Executive Directors

Senior Management


Executive Directors

Mr. Huang Yu (Chairman)
Mr. Huang Yu was appointed as an executive director of the Company (the "Executive Director") and Chairman of the Board on 15 March 2014 and 24 July 2014, respectively. Mr. Huang obtained a master's degree in science from the University of Greenwich. He is the chairman of the board of directors of Shenzhen Huakong Seg Co., Ltd. (stock code: 68), the issued shares of which are listed on the Shenzhen Stock Exchange, an executive director of Shenzhen Aorongxin Investment Development Co., Ltd, the chairman of supervisory committee of Penghua Fund Management Co., Ltd and the vice chairman and president of Tsinghua Tongfang Co., Ltd.* ("Tsinghua Tongfang") (stock code: 600100), the issued shares of which are listed on the Shanghai Stock Exchange. Mr. Huang is also the chairman of Neo-Neon Holdings Limited (stock code: 1868), the issued shares of which are listed on The Stock Exchange of Hong Kong Limited (the "Stock Exchange"), and a non-executive director of Technovator International Limited (stock code: 1206), the issued shares of which are listed on the Stock Exchange.

Mr. Jiang Chaowen (Chief Executive Officer)
Mr. Jiang Chaowen was appointed as the chief executive officer of the Company and Executive Director on 11 December 2017 and 23 January 2018 respectively. He joined the Group in July 2016, is currently the president of 同方藥業集團有限公司 (Tongfang Pharmaceutical Group Co., Ltd*) (formerly known as 北京紫光製藥有限公司 (Beijing Ziguang Pharmaceutical Co., Ltd.*)) and the chairman of 斯貝福 (北京)生物技術有限公司 (SPF (Beijing) Biotechnology Co., Ltd.*), 重慶康樂製藥有限公司 (Chongqing Kangle Pharmaceutical Co., Ltd.*), 陝西紫光辰濟藥業有限公司 (Shaanxi Unisplendour Life Care Pharmaceutical Co., Ltd.*) and 西藏林芝市醫藥有限公司 (Tibet Linzhi Medical Pharmaceutical Co., Ltd.*), all of which are the subsidiaries of the Company. Mr. Jiang obtained his master degree from the School of Business Administration of Chongqing University.He did further study at the Party School of Chinese Communist Party of Chongqing City, Tsinghua University, Southwest China Normal University, and Chongqing University etc. during working time. Prior to joining the Group, he held positions of general manager and chairman in various companies, including 西南製藥一廠 (The First South-west Pharmaceutical Factory*) (重慶青陽藥業有限公司 (Chongqing Qingyang Pharmaceutical Co., Ltd.*)), 重慶佳辰生物工程有限公司 (Chongqing Jiachen Biological Engineering Co., Ltd.*), Chongqing Jewelland Pharmaceutical Development Co., Ltd.* and Si Chuan Jewelland Pharmaceutical Co., Ltd. He has nearly 30 years of extensive management experience in the pharmaceutical industry.

Mr. Ng Qing Hai
Mr. Ng Qing Hai was appointed as a Director of the Company in March 2011 and was re-designated as an executive Director of the Company in December 2011. Upon ceasing to act as Managing Director of the Company on 11 December 2017, Mr. Ng continues to be the Executive Director. Mr. Ng was also appointed as a member of each of the executive committee, nomination committee, risks management committee and share dealing committee of the Company. Mr. Ng is a director of certain subsidiaries of the Company. Mr. Ng completed a three-year course in finance and accounting in building materials industry in the faculty of enterprises management at Shanghai Institute of Building Materials Industry in 1983. He is a non-practising member of The Chinese Institute of Certified Public Accountants. Mr. Ng was the 6th vice chairman of Shanghai Cement Industrial Association of the PRC, and was a fellow member of the Asian Knowledge Management Association from November 2005 to November 2006. He was appointed as a member of 11th and 12th Shandong Provincial Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference in January 2013 and January 2018, respectively. Mr. Ng was the chief executive officer (from 15 May 2001 to 20 April 2010), the president (from 15 May 2001 to 24 June 2014) and an executive director (from 15 May 2001 to 24 June 2014) of ChinaVision Media Group Limited (now known as Alibaba Pictures Group Limited) (stock code: 1060), the issued shares of which are listed on the Stock Exchange. Mr. Ng was a non-executive director of Tian An China Investments Company Limited (stock code: 28), the issued shares of which are listed on the Stock Exchange, from 18 January 2012 to 18 January 2013. Mr. Ng was a non-executive director of China Shanshui Cement Group Limited (stock code: 0691), the issued shares of which are listed on the Stock Exchange, from 1 December 2015 to 2 February 2016. Mr. Ng was appointed as a director (on 27 June 2014) and the general manager (on 21 December 2015) of Grand Ocean Retail Group Limited (security code: 5907), the issued shares of which are listed on the Taiwan Stock Exchange, and the president (on 21 December 2015) and the director as well as the chairman (on 18 October 2016) of its subsidiary, Grand Ocean Department Stores Group Ltd. He is a director of First Steamship Co., Ltd. (stock code: 2601), the issued shares of which are listed on the Taiwan Stock Exchange, with effect from 11 July 2016. Mr. Ng is a younger brother of Mr. Huang Wuhu, a member of the senior management of the Group.


Independent Non-Executive Directors

Mr. Chan Sze Chung
Mr. Chan Sze Chung was appointed as an Independent Non-Executive Director of the Company (the "INED") on 20 December 2011. He entered into a new appointment letter with the Company on 11 December 2017upon the expiry of previous terms with a term from 18 January 2018 until 17 January 2020. He graduated from the University of Wales with a bachelor of arts degree in accounting and finance in July 1991 and obtained a master of arts degree in accounting and finance at the University of Lancaster in December 1992. Mr. Chan is a certified public accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a member of the American Institute of Certified Public Accountants. Besides, he is also recognised as a chartered financial analyst by the CFA Institute of the United States of America. Prior to joining the Company, he acted as the chief financial officer (from December 2009 to August 2010) of Coolpoint Energy Limited (now known as Viva China Holdings Limited) (stock code: 8032), the issued shares of which are listed on the Stock Exchange, as the acting chief financial officer (from September 2008 to March 2009) of Nam Tai Electronic & Electrical Products Limited, the issued shares of which were previously listed on the Stock Exchange, and as the vice chief financial officer (from March 2009 to November 2009) of Nam Tai Electronics, Inc. (now known as Nam Tai Property Inc.) (NYSE: NTP), the issued shares of which are listed on the New York Stock Exchange. During the period from January 1993 to August 1997, Mr. Chan was employed by Deloitte Touche Tohmatsu and served as a senior accountant at the time of his resignation.

Mr. Zhang Ruibin
Mr. Zhang Ruibin was appointed as an INED on 24 July 2014.Mr. Zhang holds a doctoral degree in statistics from the Xiamen University. He was a postdoctoral research fellow at the Renmin University of China and 中國人民銀行金融研究所. He obtained a qualification of nonpracticing certified public accountant in China. He was qualified as a senior economist by 廣東省人事廳. He was qualified as a certified treasury professional of The Association for Financial Professionals. He has been awarded the research project second prize by The Securities Association of China and the key research project third prize by the People's Bank of China. Mr. Zhang is an external director of Moutai Group Company Limited*. Mr. Zhang has been (i) an independent director of Guizhou Panjiang Refined Coal Co., Ltd. (stock code: 600395), the issued shares of which are listed on the Shanghai Stock Exchange, from 18 May 2013 to 23 March 2017; (ii) an independent director of China Zhenhua (Group) Science & Technology Co. Ltd.* (stock code: 000733), the issued shares of which are listed on the Shenzhen Stock Exchange, since 25 July 2014; (iii) an independent director of Guizhou Qianyuan Power Co., Ltd.* (stock code: 002039), the issued shares of which are listed on the Shenzhen Stock Exchange, since 12 September 2014; (iv) an independent director of Guizhou Jiulian Industrial Explosive Material Development Co., Ltd.* (stock code: 002037), the issued shares of which are listed on the Shenzhen Stock Exchange, since 10 March 2016; and (v) an executive director of Beijing Wudaokou Education & Technology Co., Ltd.* since 22 July 2016.

Mr. Zhang Junxi Jack
Mr. Zhang Junxi Jack was appointed as an INED on 21 August 2015. Mr. Zhang graduated from the Nankai University with a bachelor degree in Physics in July 1983. He obtained a master of business administration degree established jointly by the Ministry of Education of the People's Republic of China (formerly known as the State Education Commission of the People's Republic of China), Nankai University and Canadian International Development Agency in July 1986. Mr. Zhang also obtained a doctoral degree in the Department of Economics at the University of Pittsburgh in the United States in August 1992. Mr. Zhang has over 20 years of experience in the field of economics, financial and business management, and mainly engaged in teaching and research work in the aspect of Monetary Economics and Finance. Mr. Zhang has been an independent director of China Bohai Bank Co., Ltd. since February 2013, the vice principal of the Tianjin University of Finance and Economics since December 2011 and a part-time professor of China Center for Economic Research in Peking University since September 2000. From April 2007 to March 2010, he was an investment strategy and development analyst of Binhai Investment Company Limited (stock code: 2886), the issued shares of which are listed on the Stock Exchange. From August 1992 to August 1995, Mr. Zhang taught in the Department of Economics of The Chinese University of Hong Kong, and he was engaged in teaching and researching at the University of Dundee in the United Kingdom from August 1995 to July 1997. Mr. Zhang taught in the National University of Singapore from July 1997 to August 1998. From September 1998 to August 2012, he has been a doctoral tutor in the School of Economics and Finance at The University of Hong Kong. Mr. Zhang is an internationally well-known financial economist, he has been the dean of the China Academy of Finance and Development at the Central University of Finance and Economics from September 2006 to August 2009 and the dean of the Institute of Finance and Development at the Nankai University from September 2009 to April 2012.


Senior Management

Ms. Si Tou Man Wai
Ms. Si Tou Man Wai was appointed as the chief financial officer and the company secretary of the Company on 7 November 2014. Ms. Si Tou holds a master of commerce degree in funds management and a bachelor of commerce degree in accounting and finance from the University of New South Wales. She is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a member of the Institute of Chartered Accountants in Australia. Ms. Si Tou has more than 17 years of experience in auditing, financing, and financial advisory services including mergers and acquisitions, valuation and corporate restructuring, gained from both professional firm and listed company. Prior to joining the Company, she worked at Deloitte Touche Tohmatsu in Hong Kong. From 29 June 2015 to 26 September 2016, she was an independent non-executive director of Pak Wing Group (Holdings) Limited (stock code: 8316), the issued shares of which are listed on the Stock Exchange.

Mr. Leung Ka Yip Danny
Mr. Leung Ka Yip Danny joined the Company in July 2016. He is the financial controller of the Company. Mr. Leung was graduated from the University of Toronto with a Bachelor Degree in Business Administration in Accounting. He is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and the Institute of Certified Management Accountants. Prior to joining the Company, he worked at Deloitte Touche Tohmatsu in Hong Kong as an audit manager. Mr. Leung has extensive experiences in the field of accounting, auditing and financial management.

Mr. Cao Jie
Mr. Cao Jie joined the Group in July 2016. He is the general manager of Huakong Innovation (Beijing) Institute of Pharmaceutical Research Co., Ltd.*, a subsidiary of the Company. Mr. Cao obtained his undergraduate degree in Chinese Medicine from the Tianjin University of Traditional Chinese Medicine in the year of 1992 He has accumulated nearly 26 years of experience in the medical and pharmaceutical industry working for, amongst others, biotechnology companies and pharmaceutical science and technology companies where he has acted as a research and development director for approximately 15 years.

Mr. Li Shawn Xiang
Mr. Li Shawn Xiang joined the Group as the Chief Investment Officer in July 2015. Mr. Li obtained his undergraduate degree in Information Science from the University of Pittsburgh, and obtained his MBA degree from the Marshall School of Business of the University of Southern California. Prior to joining the Group, Mr. Li worked at OppenheimerFunds (New York), Investment Banking Division of Morgan Stanley (Hong Kong), and Investment Banking & Asset Management Division of Bank of China (Beijing), during which he was actively involved in numerous initial public offering, financing, and mergers and acquisitions projects, many of which are in the healthcare industry. Mr. Li has accumulated over 10 years of extensive experience in finance and investment related fields.

Mr. Huang Wuhu
Mr. Huang Wuhu joined the Group in June 2001, is a director and the general manager of Shandong Shanghai Allied Cement Co., Ltd. ("Shandong SAC") and the chairman of Shandong Allied Wangchao Cement Limited ("Allied Wangchao"), both of which are subsidiaries of the Company. Prior to joining the Group, Mr. Huang worked for various unions in Nan'an City of Fujian province, the PRC, now known as Fujian Nan'an Rural Cooperative Bank, for more than twenty years. He was a registered planner in the PRC and was qualified as a finance economist and was also qualified as an international senior occupation manager by the China Manager Society. Mr. Huang was appointed as a member of the 7th to 9th Zaozhuang Committee of the China People's Political Consultative Conference. He is an elder brother of Mr. Ng Qing Hai, an Executive Director of the Company.

Mr. Li Chao
Mr. Li Chao joined the Group in February 2002. He is currently the financial controller and a director of Shanghai Allied Cement Co., Ltd. ("Shanghai SAC") and also a director of Allied Wangchao, both of which are subsidiaries of the Company. Mr. Li completed a three-year course in finance and accounting in building materials industry in the faculty of enterprises management at the Shanghai Institute of Building Materials Industry in 1983. In 2001, he completed a three-year part-time post-graduate course in economic management at Party School of Chinese Communist Party of Hubei province, the PRC. Mr. Li was qualified as a senior accountant by the Professional Title Reform Office of Hubei province in 1996.

Mr. Yu Zhong
Mr. Yu Zhong was appointed a Director in March 2011 and redesignated as an Executive Director from December 2011 to 15 March 2014. He joined Shanghai SAC in December 1993 and is currently a director and the vice general manager of Shanghai SAC, and has been a director of Allied Wangchao since December 2003. He served as the deputy general manager of Shandong SAC, for the period from June 2001 to July 2004. Mr. Yu completed a two-and-a-half-year course in cement craftsmanship at the Shanghai School of Building Materials in 1982 and in 1988, he graduated from the Shanghai Light Industry Authority Workers College in industrial enterprise management. In 1993, Shanghai Building Material Authority certified that Mr. Yu was qualified as an economist.

* For identification purpose only

Back to top